NEWS

RUSZYŁA REKRUTACJA BARMANÓW DO WORLD CLASS 2017

Nowa formuła z jeszcze mocniejszym naciskiem na edukację i światowy finał w tętniącym życiem Meksyku.

Tak zapowiada się nowa edycja jednego z najbardziej prestiżowych konkursów barmańskich na świecie – World Class Competition. Zgłoszenia do krajowych eliminacji wystartują 9 listopada, jednak już w październiku ruszył cykl bezpłatnych, otwartych dla barmanów szkoleń. Spotkania odbywają się w 8 miastach, a udział w przynajmniej jednym z nich jest warunkiem kwalifikacji do konkursu. Kto – po dwóch barmanach z warszawskiego koktajlbaru El Koktel – ma apetyt na światową karierę w miksologii?

Tym razem najlepszych barmanów z 60 państw zawiedzie do jednego z najbardziej żywiołowych miast na świecie – Meksyku. Zanim to jednak nastąpi, kandydaci przejdą przez sito krajowych eliminacji, które właśnie ruszyły.

Nowa, polska edycja jest w jeszcze większym stopniu nastawiona na szkolenie szerokiego grona talentów barmańskich. W 8 miastach: Gdańsk, Kraków, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław, odbywa się cykl warsztatów. Szkolenia prowadzone są przez dwóch pierwszych Polaków w światowych finałach World Class, Pawła Rodaszyńskiego i Mateusza Szuchnika. Laureaci poprzednich edycji zdradzają, jak przygotować się do aplikacji, zdobyć wysokie noty w eliminacjach i wreszcie zawalczyć o światowe trofeum. Szkolenia zaplanowane są do końca listopada.

 

Rekrutacja barmanów odbywać się będzie od 9.11.2016 do 15.02.2017, a zadaniem kandydatów będzie stworzenie receptury koktajlu nawiązującego do jednego z pięciu trendów w światowej miksologii, opisanych w raporcie Diageo Reserve World Class pt. Future of Cocktails: ‘Emocje’, ‘Hi-tech’, ‘W nieznane’, ‘Ekorozwój’, ‘Wybór’.

 

Listę 30 barmanów, którzy zakwalifikują się do polskiej edycji konkursu (top 30), poznamy w drugiej połowie lutego 2017 r. Po półfinałowym zjeździe barmańskim w kwietniu przyszłego roku jury wyłoni finałową dwunastkę, zaś polskiego Barmana Roku 2017 i finalistę World Class Competition w Meksyku poznamy pod koniec maja.

 

W 2016 roku na globalne finały World Class Poland w Miami wyjechał Paweł Rodaszyński. Rok wcześniej w światowych zawodach w Kapsztadzie wziął udział Mateusz Szuchnik. Obaj do kraju wrócili z zaszczytną pozycją w gronie 20 najlepszych barmanów globu.

 

W edycji World Class Poland 2016 do półfinałowej 30-ki zakwalifikowali się barmani z Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Oświęcimia, Poznania, Sopotu, Warszawy i Wrocławia. Ostatecznie na podium stanęli: Paweł Rodaszyński z warszawskiego koktajlbaru El Koktel, Tomasz Źródłowski z Mercy Brown w Krakowie (2. miejsce) oraz Szymon Duszkiewicz z Cafe Bar Monopol we Wrocławiu (3. miejsce).

 

World Class Poland jest częścią globalnego programu Diageo Reserve WORLD CLASS, którego misją jest edukacja i rozwój kultury spożywania alkoholu. Dlatego proces wyłonienia reprezentanta Polski na światowych zawodach obejmuje równolegle realizację zadań konkursowych oraz warsztaty prowadzone przez ekspertów w dziedzinie miksologii.

 

Informacje o World Class Poland, zgłoszenie na szkolenia oraz aplikacje do konkursu na: https://www.facebook.com/worldclasspoland 

Video-relacja z finału World Class Competition 2016 w Miami: https://youtu.be/clXaSgMELBk

 

 

 


WINNICA SREBRNA GÓRA ZAPRASZA NA IV KRAKOWSKI FESTIWAL MŁODEGO WINA

Już po raz czwarty Winnica Srebrna Góra organizuje Krakowski Festiwal Młodego Wina. Impreza odbędzie się 11 listopada, w dniu św. Marcina, patrona winiarzy w Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu przy ulicy Wawrzyńca 12.

Gdy fermentacja młodego wina dobiegała końca, nadchodził czas pierwszej degustacji. Zwyczaj ten wiąże się ściśle z postacią św. Marcina, którego wspomnienie obchodzimy 11 listopada. Św. Marcin był rzymskim legionistą, żył w IV wieku n.e., po swoim nawróceniu został pustelnikiem, a ostatecznie biskupem Tours. W tym samym czasie, na terenach dzisiejszej Francji zaczęto zakładać pierwsze winnice, a ich właściciele oddawali cześć św. Marcinowi, który stał się patronem winiarzy. Pierwsze tradycje degustacji młodego wina w dniu św. Marcina, to jest 11 listopada, rozprzestrzeniły się w Niemczech, a potem objęły resztę Europy. W tym samym czasie chłopi składali daninę, której istotnym elementem były gęsi – właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze. 

 

Do klasycznej świętomarcińskiej pieczonej gęsi, serwowanej tradycyjnie w ten wieczór na kolację, podaję się tegoroczne, młode wina. Ten lokalny, ludowy zwyczaj kultywowany jest obecnie przez producentów win w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Producenci butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”, które jest swoistą odpowiedzią tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello.

Dawniej w Polsce również pito młode wina. Winnica Srebrna Góra postanowiła odświeżyć miniony obyczaj i nadając mu nowoczesny charakter, wprowadzić na stałe do kalendarza małopolskich wydarzeń.  – Już po raz czwarty organizujemy Krakowski Festiwal Młodego Wina, tradycyjnie już w Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu – mówi Mirosław Jaxa Kwiatkowski  jeden z właścicieli Winnicy Srebrna Góra. – Cieszymy się, że nasz Festiwal z roku na rok dociera do szerszej grupy odbiorców. To spotkanie nie tylko dla koneserów, lecz również tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szlachetnym trunkiem. –Wierzymy, że tego typu wydarzenia krzewią kulturę picia wina – dodaje współwłaściciel Mikołaj Tyc.  – Odwołanie  do tradycji i zwyczajów poprzednich pokoleń zjednuje nam nowych sympatyków, dając jednocześnie szansę na docenienie walorów lokalnego produktu jakim są nasze świętomarcińskie wina.

 

Winnica Srebrna Góra to jedna z największych winnic w Polsce, obejmująca obszar 28 ha, położona malowniczo w dolinie Wisły, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów w Krakowie. Produkowane tu wina są ściśle związane z miejscem, z którego pochodzą, oddając indywidualny charakter szczepów oraz wyjątkowość bielańskiego siedliska. Obecnie uprawianych jest tu szesnaście odmian winorośli, z których powstają wina pełne emocji, marzeń i pasji. Spośród innych producentów Winnicę Srebrna Góra wyróżnia jakość produkcji oraz specyficzna, indywidualna filozofia działania - nawiązująca do klasztornych tradycji i historycznych upraw winorośli na terenach Małopolski.

 

Najważniejszymi z uprawianych na Srebrnej Górze szczepów są białe: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Seyval Blanc, Solaris, Hibernal oraz czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo, Cabernet Cortis, Zweiget i Acolon. Białe Wino Świętomarcińskie 2016 zostało wytworzone z odmian Solaris oraz Siegerrebe. Czerwone Wino Świetomarcińskie zostało wytworzone z odmian Rondo, Acolon oraz Pinot Noir Précoce.

 

Bilety na 4 Krakowski Festiwal Młodego Wina można nabyć:

w Starej Zajezdni, ul: Św. Wawrzyńca 12 

oraz w sklepach Wina.pl stacjonarnie: ul. Krowoderska 46 oraz ul. Królowej Jadwigo 89 w Krakowie

Online: http://www.wina.pl/lang/1630-bilet-na-4-krakowski-festiwal-młodego-wina.html

W cenie biletu 2 kieliszki wina oraz przysmak powitalny.

 

W programie:

• Wino i dobre jedzenie w ramach ogólnopolskiej akcji Slow Food Polska "Gęsina na Świętego Marcina"
• Konkursy z nagrodami 
• Mecz Rumunia - Polska
• Muzyka World-Etno-Mashups (DJ Krzaku, Zjednoczenie Sound System) 
• Wieczór poprowadzi Olivier Janiak

 


III EDYCJA TERRA MADRE SLOW FOOD FESTIVAL CENTRAL EUROPE

Blisko 150 wystawców, ponad 30 pokazów i laboratoriów smaku, 10 kolacji tematycznych w krakowskich restauracjach z najlepszymi szefami kuchni, degustacje cydrowe, piwne i winiarskie, sensoryczny plac zabaw dla dzieci, konkurs Win Świętomarcińskich, debaty, dyskusje, Festiwal Młodego Wina i rozpoczęc

Podobnie jak w poprzednich latach impreza ma pełnić rolę bezpośredniego spotkania pomiędzy wsią a miastem, rolnikiem, przetwórcą, a konsumentem. Istotą więc będą targi i możliwość zakupienia jakościowych produktów lokalnych bezpośrednio od producenta. „Terra Madre” ma przedstawiać całą jesienną paletę płodów Matki Ziemi z Europy Środkowej: zapomniane odmiany ziaren i kasz, jak orkisz, płaskurka czy proso, różne odmiany ziemniaków jak vineta, bellarosa czy niebieskie szwedy, bogactwo już coraz rzadziej spotykanych odmian jabłek, jak kosztela, cesarz wilhelm, grafsztynek, bojken, antonówka czy kronselka, wędzonych ryb z polskich pojezierzy i Bałtyku z sielawą, sieją, węgorzem, leszczem i łososiem bałtyckim na czele. Będzie to też okazja, by doświadczyć, jak te tradycyjne i od stuleci związane z Polską i Środkową Europą produkty zamieniają się w rękach najlepszych szefów kuchni w wyjątkowo pyszne i zdrowe dania.

W tym roku szczególnie dużo uwagi poświecimy projektowi „slow meat”, który ma ograniczyć spożycie przemysłowego i podłej jakości mięsa. Slow Food stoi na stanowisku, że spożycie mięsa owszem ma sens, ale tylko w ograniczonych ilościach i z różnych elementów (nie tylko szynki i schab). Warunkiem koniecznym jest również, by było to jakościowe mięso, a zwierzęta hodowlane miały zagwarantowany odpowiedni dobrostan. Między innymi dlatego Slow Food wypromował w Polsce gęsinę, a w przyszłym roku po Wielkanocy ruszy analogiczna akcja z jagnięciną.

– Chcemy, by Terra Madre Slow Food Festival był świętem „Matki Ziemi”, z szeroką prezentacją dobrych, czystych i sprawiedliwych produktów spożywczych. Podczas trzeciej edycji szczególną uwagę poświęcimy kaszom, roślinom strączkowym, kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, jak również serom z Europy Środkowej, takim jak Bryndza, Motal, Kaszkawał, tzw. Sery Wołowskie z całego pogórza Karpat czy też klasyczne twarogi. Przestawimy też na przykładzie największego w Europie gospodarstwa biodynamicznego w Juchowie, jak ważne jest sprzężenie produkcji i hodowli rolnej z troską o środowisko naturalne. Dzisiaj ekologia i biodynamika to nie mowa trawa, to rzeczywistość, która gwarantuje nam pyszne i zdrowe produkty oraz godne traktowanie zwierząt hodowlanych i właśnie Matki Ziemi - stwierdza dr Jacek Szklarek, prezes Slow Food Polska i pomysłodawca festiwalu.


– W mojej ocenie jest to impreza o formule do tej pory niespotykanej w tej części Europy.
W ciągu dwóch dni będziemy chcieli zebrać na terenach Centrum Kongresowego ICE Kraków najlepszych rolników, przetwórców i producentów z Europy Środkowej. W piątek i w sobotę wieczorem życie festiwalu przeniesie się do miasta, gdzie w restauracjach, barach i lokalach odbędą się tematyczne kolacje, spotkania z producentami oraz zawsze cieszące się coraz większym zainteresowaniem Święto Młodego Wina, które od 4 lat organizujemy razem z krakowską Winnicą Srebrna Góra – wymienia Jacek Szklarek. W sumie 12 i 13 listopada w Krakowie pojawią się producenci i szefowie kuchni z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Słowenii, Bułgarii, Ukrainy, Białorusi, Krajów Nadbałtyckich, Austrii, Niemiec, Armenii i oczywiście z Włoch, kolebki Slow Foodu.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie również specjalna wystawa dedykowana Polskiej Wódce. Zanim w dawnej Wytwórni Wódek Koneser na warszawskiej Pradze zostanie otwarte pierwsze i jedyne na świecie Muzeum Polskiej Wódki, podczas „Terra Madre Slow Food Festival” w Krakowie zapraszamy na wystawę „Czy wiesz, że…”. Prezentuje ona mało znane i nierzadko zaskakujące fakty na temat barwnej historii naszego narodowego trunku. Dodatkowo Maciej Starosolski zaprosi zainteresowanych na warsztaty w podróż dookoła stołu, udowadniając, że Polska Wódka ma piękną historię i wyjątkowy smak, a dobiera się w pary nie tylko ze śledziem i ogórkiem.

Świetna kuchnia, to dobry produkt

Miłośników dobrej kuchni ucieszy fakt, że podczas Terra Madre Slow Food Festival do Krakowa przyjadą szefowie kuchni restauracji rekomendowanych przez Slow Food Polska: Witek Iwański (Aruana - Serock), Dominik Narloch (Herbarium – Chomiąża Szlachecka), Przemek Błaszczyk (Manana - Chorzów), Mariusz Kucharczak (Rosevia Resort), Łukasz Rakowski (Cristal – Białystok), Marzena Imiłkowski (Food Art – Gdańsk), Bartosz Gadzina (Beksien Bistro – Bielsko-Biała), Mariusz Siwak (Park Hotel – Szczecin) czy Wojciech Deres (Kafe Zielony Niedźwiedź – Warszawa). Z każdym z nich będą organizowane pokazy, warsztaty oraz kolacje w następujących krakowskich restauracjach: Trzy Rybki (szef Krzysztof Żurek), Ed Red (sous szef Przemek Skibiński i Artur Szwacki), Biała Róża (szef Michał Cichy), Amarylis (szef Michał Cienki), Filipa 18 (szef Marcin Sołtys), Miodova (szef Mateusz Turaj), Qualita (szef Marcin Dudek) i Albertina (szef Grzegorz Fic).

- Jagnięcina, dziczyzna, runo leśne, kasze, gęsina, ryby z polskich jezior i wiele innych dobrodziejstw, dają nam szansę na zabłyśnięcie w skali Europy czy świata. Cieszę się, że po latach poszukiwań inspiracji zagranicą, polska gastronomia coraz śmielej sięga po rodzime produkty i szczyci się nimi. Z całą pewnością kolacje podczas „Terra Madre” w Krakowie, to wyjątkowa okazja, by skosztować autentycznej kuchni z różnych regionów Polski
– podkreśla Krzysztof Żurek, szef restauracji Trzy Rybki w Hotelu Starym w Krakowie.


Szczegółowy program Terra Madre Slow Food Festival:
www.terramadre.pl

11–13 listopada 2016, Kraków z około 30 lokalami gastronomicznymi
12–13 listopada 2016, godziny 10.00-19.00, Centrum Kongresowego ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17
11 listopada, godziny 18.00-24.00 Winnica Srebrna Góra zaprasza na IV Krakowski Festiwal Młodego Wina, Stara Zajezdnia, ul. Św. Wawrzyńca 12

Wstęp na targi kosztuje 5 zł, dzieci do 12 roku za darmo

Wejściówki na warsztaty dla dzieci w cenie 10 zł będzie można kupić za pośrednictwem strony www.terramadre.pl oraz na miejscu przed wejściem do Strefy Dzieci. Wystawcy będą w Strefie dostępni przez cały dzień, zarówno dla rodziców jak i dzieci, oferując swoje produkty i usługi.

Udział w kolacjach, pokazach i warsztatach po wcześniejszej rezerwacji na www.terramadre.pl


MAGAZYN

Nr 172/2018

NA OKŁADCE: Z zamiłowania do dobrego jedzenia. Krzysztof Janiszewski, restaurator.
W ŚRODKU: gastronomiczny potencjał Instagrama. Czy social media są niezbędne w marketingu restauracji?


PARTNERZY

Advertisement