NEWS

POLSKI SOMMELIER WICEMISTRZEM EUROPY!

Piotr Pietras srebrnym medalistą Mistrzostw Europy Sommelierów! W konkursie zakończonym właśnie w Wiedniu Pietras zajął drugie miejsce za Raimondsem Tomsonsem z Łotwy.

Pietras – zwycięzca Mistrzostw Polski Sommelierów w dwóch ostatnich edycjach zawodów – konkurował
z 36 uczestnikami mistrzostw. W ścisłym finale zmierzyli się Raimonds Tomsons, David Biraud z Francji i Julia Scavo z Rumunii.

- Drugie miejsce Piotra w finale ME to kombinacja szerokiej wiedzy, ciężkiej pracy, determinacji
i umiejętności koncentracji. Tylko jeśli występują razem dają efekt w postaci tytułu Wicemistrza Europy – mówi Piotr Kamecki z Wine Taste, prezes Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. - Piotr korzystał z wiedzy i zasobów naszego stowarzyszenia oraz coachingu byłego Mistrza Europy, Isa Bal. Jest przykładem dla młodych sommelierów. Osobiście bardzo się cieszę, widząc zaangażowanie jego następców i rosnące znaczenie tego zawodu w Polsce - dodaje.

Piotr Pietras ma 29 lat, pochodzi z Kołobrzegu. Karierę zaczynał w poznańskiej restauracji Cucina, teraz pracuje w Launceston Place w Londynie.

Tymczasem kolejna, 17. edycja Mistrzostw Polski Sommelierów już 27 maja w Warszawie. W zmaganiach o tytuł mistrza Polski weźmie udział około dwudziestu najlepszych sommelierów – członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.


 


MAGAZYN

Nr 174/2018

NA OKŁADCE: Marcin Koch, właściciel Bazaru Kocha i Talerzyków.
W ŚRODKU: wywiad z Philippem'em Mille, szefem kuchni restauracji Le Parc w zamku Les Crayères w Szampanii


PARTNERZY

Advertisement