NEWS

GASTRONOMIA OD A DO Z

Najnowsze trendy w gastronomii, znakomici szefowie kuchni z całego świata, ogromna dawka kulinarnego know-how. Tak zapowiada się tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli Polagra Gastro i Invest Hotel. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-28 września.

Poznańskie targi przeznaczone dla branży HoReCa kilka lat temu zyskały nową formułę, która z dużą aprobatą została przyjęta przez przedstawicieli branży. Poznań stał się miejscem premier (również światowych) i niestandardowych prezentacji wyposażenia dla lokali gastronomicznych i obiektów noclegowych. Do tego efektowne pokazy i konkursy kulinarne oraz merytoryczne konferencje.

W tym roku zostaną utworzone specjalne strefy pokazowe. Jedną z nich stanowić będzie Galeria Innowacji, dzięki której w Polsce już od dwóch lat można zapoznać się z premierami renomowanych producentów i dystrybutorów rynku HoReCa z całego świata. Głównym atrybutem prezentowanych urządzeń jest generowanie oszczędności wynikających m.in. z redukcji czasu pracy, zużycia produktów i powierzchni technologicznej. Sektor hotelarski zainteresuje natomiast Invest Hotel Showroom, gdzie będzie można zobaczyć ofertę wyposażenia wnętrz hotelowych w aranżacjach odwzorowujących kompleksowo przestrzenie - pokoje, łazienki, recepcję, sale restauracyjne czy lobby.

Targi Polagra Gastro to również strefa kulinarna i odbywające się w niej wydarzenia. Wśród nich m.in. Kulinarny Puchar Polski – konkurs, który od 16 lat wywiera wpływ na pracę kucharzy oraz stanowi trampolinę dla ich kariery zawodowej. W tym roku, w roli Przewodniczącego Jury KPP wystąpi Jarosław Uściński, Prezes OSSKiC. Razem z nim uczestników konkursu oceniać będą m.in. Maciej Rosiński, Jean Bos, Iwona Niemczewska. Inspiracji kulinarnych nie zabraknie również w kolejnej odsłonie Master Class Show, podczas którego szefowie kuchni zaprezentują rozwiązania zarówno kulinarne, jak i te z obszaru zarządzania gastronomią.


Więcej informacji o targach na www.polagragastro.pl.


MAGAZYN

Nr 174/2018

NA OKŁADCE: Marcin Koch, właściciel Bazaru Kocha i Talerzyków.
W ŚRODKU: wywiad z Philippem'em Mille, szefem kuchni restauracji Le Parc w zamku Les Crayères w Szampanii


PARTNERZY

Advertisement